Cave In nepatří k nejznámějším metalovým partičkám u nás, a to už hrají od roku 1995. Také já jsem do jejich světa pronikl až s letošní novinkou, která je různorodou kytarovkou z mnoha ale.
Úplně neznámým uskupením ale Cave In rozhodně nejsou. Ve své bohaté kariéře již absolvovali turné po boků velikánů jako Muse nebo Foo Fighters, a dobře hodnocené jsou i jejich desky napříč diskografií. Hudební projev se postupně měnil z nekompromisního metalcoru ke snesitelnějším formám nu metalu a alternativního rocku, kde zůstávají dodnes. Nejvýraznějším nástrojem zůstává kytara, která má zvukově oporu ve space rocku. Ovšem vlivy z hluboké minulosti se sem tam také ještě ozvou. Jako hned v úvodní písni New Reality. Jde o příjemnou houpačku, která zvedá očekávání na další kousky na desce. Líbí se mi ty ozvěny grunge a devadesátkový zvuk, jenže…
Má očekávání se bohužel úplně nenaplňují. Vysoko nastavená laťku Cave In nedokáží udržet. Na albu je celkem 14 písní, a je to podle mého názoru bohužel na škodu. Některé kousky by tu klidně být podle mě ani nemusely. Věřím, že by to bylo ku prospěchu věci. Heavy Pendulum mohl být ve výsledku mnohem silnější poslechový zážitek. Takhle tu máme i skladby, které lze jednoduše označit za vatu. Zlom přichází už po 3 písni. Na řadu přichází set zamyšlenějších a pomalejších písní, kterým chybí náboj, zajímavý nápad nebo chytlavost. Skladba Heavy Pendulum mě nechává chladným a myslím, že je to přesně ta, která by tu nemusela být. Stejně jako mezihra Pendulambient. Zajímavější věc se vrátí až s Blinded by a Blaze. Jde sice taky o pomalejší věc, ale tentokrát nepostrádá zajímavé melodie a stupňovaná atmosféra je super. Ke kousku vznikl i druhý, ale zdaleka ne poslední videoklip.
Následný kousek je opět návratem k metalovější poloze, kterou ocení zejména skalní příznivci Cave In. Pomalu začínám chápat záměr: bořit hudební styly a zkusit si od všeho něco. Nápad je to určitě zajímavý, ale výsledek už tak super není. I zde platí známé: „Ševče drž se svého kopyta.“ Právě ty písně, které navazují na historii Cave In a není v nich tolik experimentování, mě paradoxně baví nejvíc, až na čestné výjimky.
Výsledek tak na mě působí trochu zmatečním dojmem. Na to aby se po všech těch letech kluci hledali, je už myslím pozdě. Mám tedy spíš pocit, že tu byla chuť ukázat, co všechno si dokáží dovolit, a že si hranice nekladou. To by bylo i v pořádku, kdyby Heavy Pendulum nebylo tak rozporuplné. Album tak nejvíce osloví ty, kteří mají rádi různorodost a nevadí jim, že kapela místy zní jako Fleetwood Mac, jindy třeba jako Led Zeppelin a nebo Black Sabbath, které lze jasně cítit v písni Nightmare Eyes, která ale patří k nejlepším kusům na desce. Novince podle mého názoru chyběla nejvíce kvalitní produkce. Někdo, kdo by dokázal materiál lépe uspořádat, a klukům třeba některé kousky rozmluvil.
Cave In za poslední desku sklidili vesměs pozitivní kritiky, ale já to nadšení úplně nesdílím. Heavy Pendulum není špatná, ale není ani výborná. Má mnoho slabých míst, a jak už jsem napsal mohla být klidně kratší a užil bych si jí mnohem víc. Škoda. Na druhou stranu si kluci prošli v minulosti těžkým obdobím. Po tragické nehodě zemřel jejich kamarád a významný člen kapely Caleb Scofield. V roce 2019 to chvilku vypadalo, že to parta už nerozdýchá, ale novinka jasně ukázala, že chuť hrát a tvořit Cave In neopustila, a je to dobře.
Hodnocení: 3/6
Název: Cave In
Album: Heavy Pendulum
Label: Relapse Record
Žánr: Alternativní metal / Space rock
Datum vydání: 20. května 2022
00:60:10
1. New Reality
2. Blood Spiller
3. Floating Skulls
4. Heavy Pendulum
5. Pendulambient
6. Careless Offering
7. Blinded by a Blaze
8. Amaranthine
9. Searchers of Hell
10. Nightmare Eyes
11. Days of Nothing
12. Waiting for Love
13. Reckoning
14. Wavering Angel
Sestava: Stephen Brodsky – kytara/zpěv, Adam McGrath – kytara/zpěv, John-Robert Conners – bicí, Nate Newton basa/zpěv