K Vánocům jistě patří i koledy a vánoční písně, ale znáte to. Některé jsou dost protivné a jsou slyšet na každém rohu. Jejich kvalita mnohdy není valná a může vyvolat i bolehlav v kombinaci s všudypřítomným vánočním kýčem je to pak doslova horor. Poslední advent si tedy trochu opepříme, co říkáte? Pokusili jsme se vybrat alba, která stojí za to si o Vánocích podle nás pustit. Ne vždy půjde o vyloženě vánoční desky, ale tu správnou atmosféru možná navodí daleko lépe, než kdejaká kýčovité a zpackané verze koled typu Tichá noc, Nesem vám noviny a podobně. Takže, co si podle nás pustit na Vánoce?

August Burns Red Presents: Sleddin‘ Hill

Nikdo by asi nečekal, že ryze metalcorová sebranka nahraje instrumentální vánoční album že? Přesně to se však stalo v roce 2012, kdy vyšla deska Sleddin‘ Hill. Vánočním písním v metalovém aranžmá to sluší a netradiční verze známých songů je radost poslouchat. Swingové až jazzové vložky jsou vkusně zakomponované a nechybí ani nadhled a vtip. Z alba je znát radost a přesně to chcete přeci i o Vánocích rozdávat. Verze takových pecek jako Jingle Bells, Caroll of The Bells, O Holy Night znějí prostě fantasticky. Pokud patříte mezi ty, kterým nevadí nabroušené kytary a rádi si poslechnou známé melodie jinak, tak August Burns Red Presents: Sleddin‘ Hill je to pravé. Ať už při vánočním úklidu, či pečení, smažení a zdobení stromečku, tohle dokáže ze zmíněných činností udělat příjemně strávené chvilky. Nevěříte?

 

Trans-Siberian Orchestra: Christmas Eve and Other Stories

Debutové album rockové kapely Trans-Siberian Orchestra z roku 1996, je dnes už doslova klasikou. Jde zároveň o první album z jejich vánoční trilogie. Ihned po vydání se z materiálu stala senzace. Jde o jedno z nejprodávanějších vánočních alb v Americe vůbec. Spojení rocku, klasických vánočních písní a chytrého aranžmá stvořilo v roce 1996 magické album, které pasuje na dlouhé zimní večery jako zadek na mísu. Vánoční rocková opera, která má skutečně příběh, který začíná na Štědrý den v roce 1995. Mladý muž se zatoulá do baru a objedná si whisky. Brzy poté se k němu připojí starý muž, který začne příběh, vyprávějící o tom, jak Bůh seslal anděla na Zemi, aby našel a přinesl mu příklad laskavosti konané v duchu Vánoc (An Angel Came Down). Když letí dolů, zaslechne kostelní zvony zvonící koledy (O Come All Ye Faithful/O Holy Night), když přilétl blíž, zazněl v kostele jediný hlas, ke kterému se později přidal celý sbor (A Star to Follow).

Když píseň skončila, anděl pokračoval ve svém hledání, když si tak létá nad světem začne sněžit (First Snow). Při přeletu nad pohořím Ural si všimne malé vesnice, kde na sebe vezme podobu člověka, aby se přiblížil k lidem (The Silent Nutcracker). Anděl se ptá vesnického rolníka, po čem touží ruská srdce o Vánocích, přičemž rolník jednoduše odpovídá: „O míru na zemi“ (A Mad Russian’s Christmas). Anděl se vrací na ke svému putování, myslí na narození Krista a jeho dopadu na Štědrý den (The Prince of Peace). Letí nad Bosnou při obléhání Sarajeva. Je svědkem hromadného ničení a násilného válčení. Zmatený z toho, proč by se jednotlivci navzájem zabíjeli, letí blízko nedávného bojiště, kde jediný osamělí hráč na violoncello hrál zapomenutou vánoční píseň. Při odletu si anděl uvědomí, že dokud bude znít hudba, bude vždy existovat naděje (Christmas Eve/Sarajevo 12/24).

Anděl pádil dál nad krajinou až slyšel, jak z kostela pod ním začíná zpívat hlas. Natáhl se, aby zachytl onu píseň v ruce, přemýšlel, jestli to byla odpověď, kterou hledal, ale stále věřil, že mu něco chybí, a proto pokračoval ve své cestě do noci (Good King Joy). Brzy zaslechne modlitbu k Bohu od muže v nouzi. Když poslouchá blíže, zjistí, že mužova dcera se ztratila a jeho jediným přáním bylo, aby byla na Vánoce doma (Ornament).

Anděl si dal za úkol přivést dívku domů a následoval mužovu modlitbu do starého baru v New Yorku, kde ji našel stát venku pod neonovou cedulí vyslovující přání, aby se mohla vrátila domů, protože na obloze nebyly vidět žádné hvězdy, ke kterým by mohla přání vyslat. (The First Noel). Do baru vstoupilo malé dítě a zeptalo se barmana, zda neví o ztracené dívce venku. Barman se dítěte zeptal, jak ví, že se dívka ztratila, na což dítě barmanovi odpovědělo, že na Štědrý den, kdyby měl být někdo doma, už by tam byl. Barman, dojatý tímto zjištěním, vzal z pokladny peníze a zaplatil taxík, který dívku odvezl na mezinárodní letiště Johna F. Kennedyho, aby jí pomohl dostat se domů (Old City Bar).

Anděl byl tímto gestem dojat a skutečně věřil, že je to příklad laskavosti, který hledal (Promises to Keep). Když dívka konečně dorazila domů ke svému otci, anděl odletěl zpět do nebe a přinesl Bohu zpět svůj zářný příklad laskavosti během Vánoc (This Christmas Day). Stařec pak uzavřel svůj příběh a při odchodu z baru poděkoval mladíkovi za jeho společnost. Mladík pak vyběhl ven, aby starci poděkoval; zjistil však, že už je pryč a nezanechal po sobě žádné stopy. Když se vracel domů, uvědomil si, že poprvé od svého dětství konečně znovu sní a věří ve Vánoce (Anděl se vrátil). Jednoduše tento příběh zde nesmí chybět, co myslíte?

Michael Bublé: Christmas

Pro mě je jednoduše hlas Michaela Bublé spojený s Vánocemi již dlouhá léta. Album Christmas už dnes prostě k Vánocům patří stejně jako třeba kapr nebo řízek. Snad každý zná skladby jako: Santa Claus Is Coming to Town, It’s Beginning to Look a Lot Like Christmas, Let It Snow, v podání tohoto gentlemana. Faktem je, že dokáží do vašich domovu přenést tu správnou vánoční náladu. Není divu, že právě tato deska je neprodávanějším albem v Michaelovo kariéře. Prodalo se celosvětově už více jak 12 milionů kopií a díky tomu se jedná o jedno z nejlépe prodávaných alb 21. století! Není to náhoda. Michael má jednoduše nezaměnitelný hlas. Připočtěte si k tomu řadu zajímavých hostů, kvalitní produkci a úspěch je zaručen.

Z alba Christmas se stala senzace a došlo i na několik reedicí a živých vystoupení, jako Michael Bublé Home for Christmas vydané v roce 2011.

Clint Mansell, Kronos Quartet & Mogwai: Fountain OST

Toto album nemá s Vánoci vlastně vůbec nic společného. Jde o soundtrack k filmu Fontána z roku 2006. Osobně se k němu právě na Vánoce rád vracím a vlastně ani nevím proč. Nicméně si myslím, že je to právě díky emocím, které ve mě tahle desítka skladeb dokáže vyvolat. Napětí, tajemství, a hlavně naději… Tedy ty ingredience, které mám s Vánoci spojené. Film jako takový je o věčnosti lidské duše. O smrti vnímané jako akt stvoření. Což nejsou vlastně tak vzdálená témata pojící se i s Vánoci připomínající narození Ježíše Krista. Film i hudba v něm mají až duchovní rozměr. Tak nebo tak dokáží kompozice složené Clintem Mansellem přinést nevšední zážitek.

Pokud jste až doteď film Fontána neznali, tak rozhodně mohu doporučit taktéž i jeho shlédnutí. Je totiž stejně výjimečný jako hudba obsažená v něm. Jde skutečně o audiovizuální báseň.

Za všechny Vám popřeji krásný, poslední advent, a hlavně pohodové dny.

Kategorie: Kategorie: Recenze,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *