Kvůli pracovním a jiným povinnostem jsme se letos na moc živých akcí nedostali a pokud ano, pečlivě jsme je vybírali. Tak tomu bylo i u Russian Circle, kteří v rámci svého turné zavítali tradičně i do Prahy, ale tentokrát do zatím největšího sálu a troufám si říci, že moc místa již v prostorách Archa+ nezbylo.
Letos sebou vzali americkou kapelu Rezn, kteří navštívili Prahu a potažmo Českou Republiku vůbec poprvé a myslím, že svou premiéru zvládli velmi dobře. Na prvním místě musím pochválit pořadatele, protože program běžel přesně podle plánu. Dokonce mám pocit, že se začínalo ještě o něco dřív. Každopádně svůj asi 40 minutový set americká kapela odehrála před plnícím se prostorem se ctí. K vrcholům patřilo zapojení saxofonu. Doomem načichlý psychedelický metal přijalo i publikum, které delší skladby oceňovalo potleskem. Celkem zaznělo odhadem asi 9 skladeb v zádumčivém tempu a to je snad jediná výtka, kterou směrem k Rezn mám. Občas by prostě neuškodilo tempo zrychlit, protože po určitém čase jejich hudba začne působit monotónně. Zvukově celek nebyl špatný, byť zdaleka ne dokonalý a nedostatky se ještě prohloubily, když nastoupila hvězda večera kapela Russian Circle.
Americké trio dokazuje, že slova nejsou třeba, když je hudba dostatečně zajímavá. Okolo jednadvacáté hodiny se prostor před podiem již slušně zaplnil a zhoustla také atmosféra. Okolo čtvrt na deset jsme se dočkali a Russian Circle nastoupili nekompromisní set, který si svou kvalitu udržel do posledních tónů. Věřím, že mnohé překvapilo jaká riffová mašina tahle sebranka ve skutečnosti je. Což se dalo vyčíst z přihlížejících tváří. Zvuk byl ze začátku dost přepálený a v hudbě zanikaly detaily. Utopená byla hlavně kytara. Postupně se dařilo to zlepšit, ale úplně se to již ten večer vyřešit nepovedlo. Byla to ale jen malá piha na kráse a koncert jsem si i přesto užil do sytosti.
První songy patřily minulosti, kterou tu zastupovala deska Station, ze které zazněla věc Harper Lewis a opomíjené album Empros, ze kterého na úvod trojice zahrála pecku 309. Na obě řadovky se ještě ten večer dostalo. Show byla minimalistická a šlo v podstatě o hru světel a stínů. Hlavní slovo měla hudba, která byla doslova zdrcující. Post metal v podobě Russian Circle je totiž pořádná mela a žádný čajíček o páté. Kapela navíc vybrala do setlistu výborné a fakt tvrdé skladby. Nebyl prostor na extra mezery. Za celý koncert nezaznělo od kapely jediné slovo. Nebylo totiž kam. Mikrofony tu byly jen pro nástroje a ty k nám promlouvaly a sdělovaly vlastně vše, co bylo třeba.
Instrumentální hudba téhle partičky z Chicaga je plná emocí a na živo, je to ještě o nějaký ten level jinde. Svou hudbou dokáží Russian Circle natolik zaujmout, že zpěv nechybí. Pořád se něco děje a je až zarážející, že to všechno hrají pouze tři lidé.
Poslední řadovka Gnosis byla zastoupena trojicí skladeb. Asi největší nadšení a uznání se dostalo stejnojmenné písni Gnosis, která odstartovala závěr už tak brutálního setu. Nechyběla ani hitovka Youngblood z vynikajícího a již zmiňovaného alba Station. Musím pochválit výběr skladeb a jejich řazení, protože se všechno krásně stupňovalo až do magického finále v podobě kousku Mládek. Russian Circle skutečně pro několik svých písní mají české názvy a není to jen náhoda. V česku mají totiž řadu přátel po kterých se ony písničky jmenují.
Syrový nářez králů svého žánru, jak by řekl můj kamarád. Kdo ten večer přišel do prostor bývalého divadla Archa, tak jednoduše neprohloupil. Hudba byla zdrcující a posluchače zadupala do podlahy a skončilo to přesně v tom momentě, aby měly ještě sílu alespoň odejít. Žádný přídavek. Prostě se rozsvítila světla a byl konec. Nicméně dozvuky toho večera ve mě rezonují dodnes. Neopomenuli jsme navštívit po vystoupení ani stoly s merchem v horní části a k mému překvapení si kapela Rezn prodávala ten svůj. Tedy bez bubeníka, ten tou dobou pomáhal odklízet nástroje a vybavení s Russian Circle. A ač jsem to neměl v plánu koupil jsem si nakonec poslední řadovku Rezn a nechal si jí tam podepsat a došlo i na hvězdy večera. Dostat se k nim o podpis bylo složitější, ale vyšlo to a tak jsme si krom skvělého hudebního zážitku odnesli i hodnotný. Upomínku na zdrcující večer, který nás přesvědčil, že slova nejsou v hudbě vždy třeba.
Russian Circle setlist:
Intro
309
Harper Lewis
Conduit
Mota
Quartered
Betrayal
Geneva
Gnosis
Youngblood
Mlàdek
P. S. : Děkuji za poskytnutí foto materiálu a za společnost Janu Chvátalovi a Petru Brebisovi. Viva La Metal!
Dík za report. Jsem v hledišti viděl tričko MusiCheck (snad se nepletu), tak jsem si říkal, že bude recenze. 🙂 REZN slušný, ale v pauze před RC jsem synovi říkal, že to je tak 30 % toho, co teď zažije. Pro mě čtvrtý navštívený koncert RC a užil jsem si ho asi nejvíc. Ty tvrdší věci prostě zabíjej. Pět dní po koncertě a v autě furt točím Conduit + Quartered + teda Harper Lewis… Zvuk mi přišel v pořádku, i když kytara možná mohla být trošku víc vytažená. A D. Turncrantz je definitivně můj nejvíc nejoblíbenější bubeník.
Pozorné oko. 🙂 A je to skutečně tak, ty tvrdší věci to byl skutečně masakr.