Znáte to, někde se usadíte a je vám tam dobře. Tak dobře, že nemáte chuť cokoli měnit. Kdo by se toho vzdával a odcházel někam kde to nezná. Přesně toto je případ i těchto chlapíků z Kalifornie. Léta nám servírují slušný metalcore a během té cesty si našli polohu, ve které se cítí nejlépe a nechtějí to zbytečně měnit.
Novinka Echo to jednoduše potvrzuje. Zkrátka navazuje tam, kde končí předešlá Earthandsky. Jenže tentokrát je to na můj vkus až příliš průměrné. Po skvělé Defy a též povedené a již zmíněné, předposlední desce je to trochu sešup dolů a cítím z toho nádech rutiny. „Vydáme další řadovku, protože se to od nás očekává.“ Někomu to možná stačí a bude spokojen, ale cítím trochu zabitý potenciál a to je vždycky škoda.
Echo není ale žádný propadák. Je tu hromada výborných nápadů, ale ztrácí se bohužel v tuctovosti a to je myslím škoda. Možná je to ale jednoduše tím, že předešlé alba nastavila laťku zatraceně vysoko. A to je těžké překonávat, nebo minimálně vyrovnávat. Echo tak myslím bude vnímáno jako stagnační album. Kapela potvrdila svou pozici a je jasné, že patří do první ligy metalcoru, kde se teď na výsluní bude chvilku hřát. Jak dlouho ukáže čas. Takovou sílu nový materiál jako v minulosti už bohužel nemá.
Start je přesně takový, jaký bychom od Of Mice & Men čekali. Největším hitem alba je pak jednoznačně hned druhá Obsolete. Po nekompromisní Timeless návrat do období Earthandsky. Nejsilnější je refrén, který bude určitě fungovat i na koncertech. Bohužel tu ale není nic, co bych od kluků už v minulosti neslyšel, i tak jde o povedenou píseň, kterou si sem tam pouštím. Mám rád smyčcovou prostřední pasáž, která připomene Architects.
Odbočme na chvilku od hudební části ke grafické. Obal vypadá jako náčrt, nebo návrh kresby, která teprve vznikne. Každopádně má něco do sebe a dokáže zaujmout natolik, že o tom člověk minimálně chvilku přemýšlí. Tedy pokud nekonzumujete hudbu čistě ze streamovacích služeb. Tam většinou o tento rozměr přicházíte. Osobně mám raději fyzické nosiče, protože dílko vnímám jako celek včetně obalu, ale chápu, že je jiná doba a hodně lidí to má jinak. Za obal je zodpovědný Derek Hess a celkem sedne k obsahu.
Vraťme se k hudbě. Desce se vrací dech ve skladbách Bloom a Pulling Teeth. Obě předvádějí Of Mice & Men v nejlepším světle. Zejména bicí ve druhé zmíněné stojí za to. Kopáky Valentina Arteaga vás zakopou doslova do země. Kytarový přednes podkreslený basou je nakažlivý a právě zde vylezou všechny ty atributy kvůli kterým máme Of Mice & Men tak rádi. Rifová mašina pokračuje i v další Mosaic. Což byl první singl desky. Menším překvapením je Fighting Gravity. Až do Linkin Park hozený song. Podobná nálada se přenáší i do vynikající Echo. Právě tuto píseň mám z celé desky nejraději. Kombinace známých prvků a náznak experimentování je myslím ta cesta, kam vrhnout příště sílu i úsilí. Což potvrzuje i závěrečná předělávka Helplessly Hoping, opět připomene Linkin Park a jde asi o nejsladšší věc v historii kapelky vůbec.
Deska, která neurazí, ale ani výrazně nepřekvapí. To je Echo. Není to propadák, ale zároveň nic z čeho bych si sedl na zadek. Za poslech to rozhodně stojí, je to pořad chytlavé. Deluxe edice pak vyšla v roce 2022 a nabízí remixy skladeb na albu. Skvěle se budou hodit třeba na poslech do auta nebo jako pozadí pro práci na PC a podobně. Jde ve směs o Dubstepové remixy, které přijdou mnohým asi jako zbytečnost. Výraznou díru do světa neudělají ostatně stejně jako celá deska Echo.
Hodnocení: 3/6
Název: Of Mice & Men
Album: Echo
Label: Sharp Tone
Žánr: Metalcore
Datum vydání: 3. prosince 2021/ Deluxe Edition 2022
00:39:19
01. Timeless
02. Obsolete
03. Anchor
04. Levee
05. Bloom (Explicit)
06. Pulling Teeth
07. Mosaic
08. Fighting Gravity
09. Echo
10. Helplessly Hoping (Crosby Stills & Nash Cover)
Deluxe Edition:
Timeless (Tokyo Rose Remix)
Obsolete (Sullivan King Remix)
Anchor (Hvdes Remix)
Levee (Essenger Remix)
Bloom (Modestep Remix)
Pulling Teeth (Extra Terra Remix)
Mosaic (Becko Remix)
Fighting Gravity (The Forgotten Remix)
Echo (Dubloads Remix)
Helplessly Hoping (Jedah Remix)
Sestava: Aaron Pauley – zpěv, basa, mix, mastering, Alan Ashby – kytara, doprovodný zpěv, Phil Manansala – kytara, doprovodný zpěv, Valentino Arteaga – bicí