Existují metalové kapely a pak jsou tu Tool. Sebranka, která jako jedna z mála v historii měla dopad na celý žánr svým vlastním pojetím hudby. V podstatě se dá říci, že pro nás stvořili nový hudební žánr. Stejně jako například před lety Black Sabbath.
Vliv Tool je nesporný. Jejich propracovaná hudba však není ani zdaleka pro každého. Setkávám se s rozdílnými názory na jejich tvorbu. Zatím co jedni je vynášejí do nebe, jiní je prostě respektují. Najde se i početná skupina, co do jejich hudebního světa nikdy nepronikla, a považuje je například za uspávače hadů. Což v mnoha ohledech chápu, protože Tool nikdy nehráli vypalovačky podle vzoru sloka refrén, sloka, sólo. Hudební kompozice této čtveřice mají vlastní pravidla a vyžadují plnou pozornost posluchače. Čest výjimkám (moc jich ovšem není). Tool se za léta tvrdé dřiny se stali kultem s puncem exkluzivity. Jejich alba nevycházejí často. Za 32 let vydali celkem jen 5 řadových desek. Na tu poslední museli fanoušci dokonce čekat 13 let! Dlouhé čekání se ovšem vyplatilo. Tool dali světu další parádní porci neotřelé a nadčasové muziky.
Deska Fear Inoculum vyšla 30. srpna 2019. Tedy ještě před vypuknutím celosvětové pandemie. Z dnešního úhlu pohledu působí až prorocky. A to je další aspekt Tool. Dávka mystiky a určitá prozíravost. Onen závoj tajemna, do kterého se kapela noří, pomohl vybudovat její image. Známe z jejich kariéry například písně podle Fibonacciho posloupnosti (Lateralus). Danyho bubnování, které je podle něho jako rituál. A s tím souvisí i jeho rozmístění sestavy podle posvátné geometrie. Dále tu máme rozebírání textů kapely na vysokých školách ve Spojených státech a další zajímavosti. K ním teď přibude i zvláštní nadčasovost alba, které se původně mělo jmenovat Seven, ale kapela se později rozhodla pro Fear Inoculum. Stejně pojmenovaný je i úvodní kousek. Což by šlo přeložit jako strach z naočkování, nebo strach být naočkován.
Kapela na nové věci přichází také s novým logem kapely, jak je zvykem. Jde o ambigram, která navíc po přeloží obou částí k sobě vytvoří injekční stříkačku. Krásně tedy sedí k celému konceptu. Maynard fakticky v úvodní skladbě vytvořil symetrii mezi fyzickou nákazou virem a duchovní nákazou společnosti. Pokud si zrekapitulujeme minulé roky. Je to skutečně trochu zvláštní shoda náhod, až z toho mrazí. Ostatně posuďte sami: „Immunity, long overdue. Contagion, I exhale you…“ (Imunita, dlouho vyprchaná. Nákazo, vydechuji tě…). Na dalším místě se pak objevuje: „Bless this immunity“ (Požehnej této imunitě). Tento motiv je pak slyšet ještě v Legion Inoculant (Legie očkovací látky). Jedná se o jednu ze čtyř meziher na albu Fear Inoculum. Jde o krátké písně, které překlenují delší skladby. Titul je plná zkreslených vokálních efektů a syntezátorových zvuků. Jsou v ní slyšet slabá slova, ale je téměř nemožné pochopit, co říkají (pokud vůbec něco), až se z nich vynoří zřetelné: „Bless this immunity.“
Slovo legie se původně používalo pro hlavní jednotky římské armády, které měly až 6 000 pěšáků a 200 jezdců. Od té doby se stalo běžným výrazem pro velký počet lidí v podstatě v jakémkoli kontextu nebo funkci. Slovo je odvozeno ze slova legere (vybírat, odvádět, shromažďovat). Slovo Inoculant (očkovací látka) označuje účinný materiál používaný při očkování. Co Tool spojením těchto dvou slov přesně myslí, není úplně jasné, ale pravděpodobně je to na narážka na jedince odolné vůči masám. Tedy na jedince, kteří si šlapou vlastní cestu, nebo možná poukázání na lidi odolné vůči lákadlům připojit se k masám. Což jsou náměty, které i během Covidu, ale i nyní stále rezonují ve společnosti. Je to samozřejmě náhoda. Nicméně i díky takovým maličkostem jsou Tool prostě odlišnou kapelu. Hudba je jen jednou z mnohem složek v jejich světě. Společně pak tyto prvky tvoří komplexní umělecké dílo a nově vydaný LP box to jen potvrzuje.
Celý text Fear Inoculum je samozřejmě nejednoznačný. Jak je u Tool zvykem. Ovšem s 10 minutami a 22 sekundami se tato píseň stala nejdelší v historii žebříčku Billboard Hot 100 singlů. Rekord dříve držela hitovka Blackstar od Davida Bowieho, která měla stopáž 9 minut 57 sekund. Později si ještě vysloužila nominaci na Grammy. Nebyla však z alba jediná. Další nominaci si vysloužil i poslední flák 7empest, který cenu i získal za nejlepší metalový výkon, a pravdou je, že mnozí píseň skutečně považují za nejlepší věc, kterou skupina kdy složila. Výrazná je především Adamova specifická hra na kytaru, který se zde skutečně vyřádil. Každý ze čtveřice má ovšem v Tool svůj prostor, a je přínosný svým vlastním způsobem. Přitom jde o 4 silné osobnosti. To znamená 4 odlišné pohledy na věc, které však musí tvořit jeden celek. A všichni jsou mistři svých nástrojů. V sestavě najdeme například jednoho z nejlepších bubeníku historie. Danny Carey i v 61 letech ukazuje, že nepatří do starého železa, jak se ostatně budeme moci přesvědčit už 23. května v O2 aréně v Praze, kde kapela vystoupí. A my budeme samozřejmě u toho. 🙂
Adam Jones zase patří k nejvlivnějším novodobým kytaristům. Jeho minimalistická hra je snadno rozpoznatelná. Nejznámější postavou v sestavě je pak zpěvák Maynard James Keenan, který je znám i z jeho projektu Puscifer nebo A Perfect Circle. K tomu má vlastní vinařství Caduceus Cellars. Často opomíjenou veličinou je pak basista Justin Chancellor, který ve skutečnosti drží skladby kapely pohromadě. Navíc je často nejvýraznější složkou v jejich hudbě.
Na vizuální podobě se podílel opět Alex Grey umělec, který se ve svých dílech hojně zabývá mystikou a sám je velkým fanouškem kapely. S Tool spolupracoval již v minulosti na albech Lateralus a 10 000 Days. Jeho díla jsou propojená s vizuální stránkou již celé roky. Včetně pódiové show a videoklipů. Alex na svých sociálních sítích později sám rozšířil domněnku lyrické předpovědí titulní skladby Fear Inoculum. Přitom sám k albu vytvořil hned několik zajímavých kreseb. Jedna z nich se nazývá Vision Crystal a vzdáleně připomíná virus Covid-19 pod mikroskopem. V podobném rozboru bych mohl ještě nějakou dobu pokračovat, ale nikam by to ve skutečnosti nevedlo. Budeme se muset spokojit s tím, že náhody bývají nejpodivnější!
Tool se rozhodli své album vydat v roce 2022 znovu a poprvé na vinylu. Fanoušci na něj trpělivě čekali další dva roky. Jde o sběratelský box pěti 180g LP desek s artbookem. Provedení je jednoduše překrásné. Obal zdobí nová holografická podoba a uvnitř je několik doposud nepublikovaných artworků. Co je ovšem nejdůležitější je zvuk a ten je jedním slovem famózní.
Všechny nástroje jsou krásně čitelné. Joe „Evil“ Barresi zde odvedl fenomenální práci. Už na cédéčku znělo album velice dobře, ale na vinylu je to úplně jiná liga. Osobně mám posledních pár let velkým problém s tím, že většina současné mainstreamové produkce zní stejně, nebo minimálně podobně. Alba postrádají dynamiku a někdy mám podezření, že jsou mixována na iPhony nebo jiné podobné zrůdnosti. Na puštění v přenosných bluetooth reproduktorech za pár korun asi dobrý, ale na poslech na kvalitnějších hi-fi sestavách či sluchátkách to většinou není. Zde je tomu ovšem jinak, a jsem za to rád. Zvuková stěna je krásně prostorná, vokály jsou ostré a čisté, basy jsou monstrózně silné a bicí opravdu působí, jako byste seděli za Dannyho soupravou. Třináct let byla setsakramentsky dlouhá doba, ale čekat se skutečně vyplatilo. Tool prostě nedokáží dělat nic napůl a tak tomu odpovídá i zbytek, včetně této edice, která vyšla ještě o dva roky později. Výsledek na druhou stranu není nabubřelé vyumělkovaný. Nezní bombasticky, jako soundtrack nebo velká produkce, což pomohlo zachovat autentičnost. Jediné co bych vydání vytkl je počet desek. Pokud si chcete album poslechnout celé, pětkrát měnit nosič není úplně ideální a nabourá to celkovou atmosféru. Na druhou stranu za to máme potištěné B strany vinylů. Osobně bych však obrázky na deskách oželil a dokážu si představit vydání jako dvoj, či troj vinyl. Což by určitě snížilo také cenu, která je vysoká. Kdybych ovšem hodnotil jen samotnou desku, bylo by to rozhodně za plných 6.
Fear Inoculum je nejzadumanějším materiálem, který kapela za léta stvořila, ale zároveň je to podle mého názoru i doposud nejpřístupnější album v jejich diskografii. Stejně jako v minulosti, i zde lze nalézt určitá zákoutí až po opakovaných posleších a tak se i po letech poslouchá stále stejně dobře. O tom svědčí i prodejnost, která dostala kapelu téměř po 3 letech po vydání opět do žebříčků. V Billboard chart se Fear Inoculum dokonce dostalo až na pátou příčku. Pokud navíc vezmeme v potaz, že jde o box s pěti deskami za prodejní cenu okolo 200 dolarů (Prodejní cena v ČR je asi 4000 kč), pak jde o raritu i v tomto směru. Na konci dubna 2022 bylo prodáno dalších 18 500 kusů alba, a z toho přes 18 000 právě na vinylu.
Fear Inoculum se také díky tomu probojovalo na první místo v žebříčku Top Hard Rock Albums, který hodnotí nejoblíbenější alba týdne, sestavená společností Luminate na základě multimetrické spotřeby kombinující tradiční prodeje alb i streamování atp. Alba se jen ve Spojených státech prodalo více než 496 000 kopií. Přes poměrně slušný komerční úspěch ovšem zůstávají Tool nadále kapelou z ranku: „vynikající kapela, o které jsem nikdy neslyšel“, a je to tak v pořádku.
Hodnocení: 5/6
Kapela: Tool
Album: Fear Inoculum (Vinyl Box Set)
Label: RCA Records
Žánr: Tool metal
Datum vydání: 8. dubna 2022
00:84:12
1. Fear Inoculum
2. Pneuma
3. Invincible
4. Legion Inoculant
5. Descending
6. Culling Voices
7. Chocolate Chip Trip
8. 7empest
9. Mockingbeat
Sestava: Danny Carey – bicí, Adam Jones – kytara, Justin Chancellor – basa, Maynard James Keenan – zpěv