Mám rád experimenty a cením si kapel, které to vždy zkouší jinak a po svém. Ne vždy to dopadá dobře, ale do této kategorie bezesporu nepatří Zeal & Ardor, kteří svým pojetím metalu letos vzbudili patřičnou pozornost.

Pojďme si tedy nejdříve o této sebrance něco v krátkosti říci. Zakladatelem a hlavní postavou je Švýcar Manuel Gagneux pocházející z muzikantské rodiny. Vyrostl na Death metalu a grindu. Jako teenager založil svou první kapelu Helleluja. Daleko zásadnější byl ovšem jeho přesun do New Yorku, kde založil v roce 2012 uskupení Birdmask hrající chaber pop. Vlivy odtud jsou patrné v jeho tvorbě doposud.

Charakteristické již tehdy bylo využívání se v kombinaci stylů, které se staly stěžejní pro nové uskupení. Gagneux později uvedl, že kapela vzešla z otázky: „Co kdyby američtí otroci objali Satana místo Ježíše? A je to právě protnutí několika světů — Metalu a amerického soulu a gospelu, které dodnes mají na tvář Zeal & Ardor největší vliv.

Teprve v roce 2017 se z projektu stala reálná věc. Ke kapele se nastalo přidali další zpěváci Denis Wagner a Marc Obrist, dále pak kytarista Tiziano Volante, basistka Mia Rafaela Dieu a bubeník Marco Von Allmen. Sestava je prakticky pořád stejná, až na jednu výjimku. Od roku 2019 na basu vystřídal Miu Lukas Kurmann. 

Na třetí, stejnojmenné desce, se projevil potenciál kapely na plno a vzešlo zajímavé dílko. Hned úvod je nekompromisní. Industriální mručení připomene Counting bodies like sheep to the rhythm of the war drums od A Perfect Circle, aby se hned přehoupl do moderním metalem nabité Run. Pro mě nejzajímavější poloha se ukáže s další Death to the Holy.

Skvělá kombinace gospelu, soulu a metalu. Něco podobného jsem prostě jinde neslyšel. Produkce alba působí megalomansky, a tak má posluchač pocit, že poslouchá něco strašně důležitého. Celou dobu jsem opravdu přemýšlel, zda Zeal & Ardor nemají již nějakou skladbu, kterou třeba běžně hrají v rádiích. Bohužel taková skladba neexistuje, ale ambice nechybí. Takže se jí třeba někdy příště skutečně dočkáme.
Pokud máte rádi moderní metal a kombinování různých stylů, tak zde si přijdete na své. Určitě bych doporučil k poslechu fanouškům Devina Townsenda, jehož tvorbu lze slyšet v ozvěnách některých skladeb, jako třeba v Emersion. Nejde ovšem o sprostou kopírku.

Deska Zeal & Ardor ovšem nabídne mnohem víc a rozhodně jde o to lepší co nám rok 2022 zatím přinesl. Nemohu se ovšem ubránit dojmu jakési nedotaženosti pocitu, že to celé mohlo dopadnout ještě o něco lépe. Rozhodně jde o skvělé album na dlouhé jízdy autem, ale chybí mu podle mě jeden nekompromisní hit. Všechny skladby se o hitovost zatím jen tu, či méně otírají. Což je na druhou stranu příslib do budoucna. Nejvíce se přiblíží asi ve skladbě Golden Liar.

Jsou slyšet vlivy amerického blues, RnB a country. Věci, které jsem v metalu rozhodně nevyhledával. Nicméně zde k mému údivu k sobě pasují jako staří přátelé. Velmi silnou stránkou uskupení jsou prý živá vystoupení. Ze své zkušenosti to ovšem zatím posoudit nedokáži. Nicméně při první příležitosti se na ně rád zajdu podívat. Rád bych také vyzvedl práci s vokály. Například v kousku Feed the Machine, kde se neustále střídají  bouřlivé pasáže s popovějšími funky nápěvy. A čekají Vás i jiná překvapení.

Zpěvák Manuel Gagneux album popsal slovy: Textově je to pokračování alternativního historického vyprávění — co kdyby se američtí otroci obrátili kdysi k Satanovi místo k Bohu?  V 44 zazní 14 písní a díky tomu to celé působí delším dojmem. Kapela si nebere servítky a vystřídá se to tu tolik stylů, že chvilku připomene to a jinde zas jiné uskupení. Přes grunge, black metal, nu metal, k funky gospelu a RnB. Celé se to ale poslouchá dobře a má to i slušnou trvanlivost. Album už objevuji několik měsíců a pořád se k němu vracím. Pro mě jednoznačně zatím největší překvapení roku 2022.

Hodnocení: 4/6

Název: Zeal & Ador
Album: Zeal & Ador
Label: MVKA
Žánr: Gospel metal / Nigger black metal
Datum vydání: 11. února 2022

00:44:03

1. Zeal & Ardor
2. Run
3. Death to the Holy
4. Emersion
5. Golden Liar
6. Erase
7. Bow
8. Feed the Machine
9. Caught You
10. Church Burns
11. Götterdämmerung
12. Hold Your Head low
13. J-M-B
14. A-H-I-L

Sestava: Manuel Gagneux – zpěv, doprovodné zpěv, sólová kytara, rytmická kytara, baskytara, syntezátor, samply , programování , produkce , výtvarný design, Marco Von Allmen – bicí

 

Kategorie: Kategorie: Recenze, Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *